В памет на Жеко Спиридонов (1936 – 2023 г.)

29 декември 2023 | 11:09

Днес се сбогуваме с Жеко Спиридонов, който ни напусна на 27 декември 2023 г. Изключителна личност, визионер, човек с мащабно мислене, чийто живот и мисия бяха изцяло посветени на опазването на българската природа и на създаването на системата от защитени територии, такава, каквато е тя днес.

Снимка: © Димитър Градинаров

Жеко Спиридонов е роден на 22 март 1936 г. в гр. София. Завършва правни науки в Юридическия факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“. Работи като юрисконсулт и като експерт в Комисията за защита на природата, която по-късно става Централна лаборатория по обща екология (ЦЛОЕ) при БАН. В периода 1991 – 1997 г. е ръководител на звеното по опазване на природата в Министерството на околната среда и водите, вкл. директор на създадената през 1994 г. дирекция „Национална служба за защита на природата“ (НСЗП).

През 90-те години на XX век Жеко Спиридонов и неговият екип работят за изпълнение на основните задачи, свързани с организиране и координиране разработването на нормативна база за опазване на околната среда;  координиране и контролиране изпълнението на националната програма за опазване на природната среда и на рационалното използване на ресурсите. По това време се създава голяма част от съвременното законодателство в областта на защита на природата и ресурсните закони.

Творческата и професионална енергия на Жеко Спиридонов, като директор на дирекция НСЗП в МОСВ, е насочена към развитието на мрежата от резервати, национални и природни паркове, разработването на стратегии, политики и нормативни актове по опазване на биологичното разнообразие и природата. Това са съзидателни години. Работи се с ентусиазъм и замах, всеотдайно, обосновано, за да се запази природата и да има поминък за хората, живеещи в нея, за да бъде тя източник на доходи и благоденствие. За 3 години, с участието и под ръководството на Жеко Спиридонов, в България са обявени 3 нови народни парка: Врачански Балкан (1989), Централен Балкан (1991) и Рила (1992), с което общата площ на 11-те народни парка става 294 297,7 ha. Създава се концепцията за тяхното управление (структури охрана, местни консултативни съвети за съвместно управление). Работи се по десетки проекти по оценка и мониторинг на защитени и незащитени територии, по разработване на планове за управление на национални и природни паркове. Тогава стартират и многобройни национални научно-изследователски проекти за опазване на биологичното разнообразие, в партньорство с  Българо-швейцарската програма за опазване на биологичното разнообразие, Глобалния екологичен фонд, PHARE и др.

На международно ниво, България участва в програмата  „Човек и биосфера” със 17 резервата, които и до сега не са загубили стойността си. Вековните букови гори, включени в 9-те резервата на територията на Национален парк „Централен Балкан”, през 2017 г. получиха статут на Обект на световното наследство на ЮНЕСКО.

Безспорен е приносът на Жеко Спиридонов за международния имидж на България в природозащитен аспект посредством ратифициране на няколко международни споразумения. През 1991 г. е ратифицирана Бернската конвенция за опазването на дивата европейска флора и фауна и природните местообитания. Като представител на България, Жеко Спиридонов е избиран за вицепрезидент и президент на Постоянния комитет на конвенцията. През същата година страната се присъединява към Конвенцията по международната търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора (CITES), а през 1994 г. България  подписва Конвенцията за опазване на Черно морето от замърсяване.

След ратифицирането на Конвенцията за биологично разнообразие през 1996 г.,  екипът на дирекция НСЗП, под ръководството на Жеко Спиридонов, изготвя първата „Национална стратегия за опазване на биологичното разнообразие” и Национален план за действие към нея.

Жеко Спиридонов е първият български участник в Световните конгреси на Международния Съюз за защита на природата (IUCN), членува в две комисии на организацията и съдейства за членството на МОСВ в нея.

Научните интереси на Жеко Спиридонов са в областите консервационна биология, мониторинг, орнитология, едри бозайници. Той е автор на 2 книги, 90 научни статии, 140 научно-популярни, 2 телевизионни филма, 10 късометражни и над 100 предавания по националното радио. Има 70 участия в национални и международни форуми.

Повече от 50 години от своя живот Жеко Спиридонов посвещава на природозащитата. За своите колеги, за съмишлениците и хората, които го познаваха, той ще остане неуморният ентусиаст, ерудитът, който впечатлява с огромните си познания в различни области, с идеите и мащабното си мислене, със своята отдаденост, доброта, с чувството си за хумор, с артистичния си и аристократичен дух.